Hösten har inte vart något vidare så här långt, blöt och tråkig. Men nu i helgen har den visat sig från sin bästa sida och det är bara att passa på och njuta för fullt 🙂 .
Igår var jag och Gunilla till Strängnäs för att gå på deras årliga marknad. Jag, eller hon också för den delen, har inte vart på Strängnäs marknad tidigare. Men det kan jag säga, att det här kommer absolut bli en ny tradition 😀 . Det var en jättestor marknad och även ett tivoli. Läste på nätet att det är ca 300 knallar och ca 35 000 besökare på deras marknad. Så ni förstår att vi hade att göra i flera timmar för att hinna se så mycket som möjligt 🙂 . Naturligtvis blev det en hel del shopping 😛 . Och självklart hittade jag en väska 😉 . Kan man få för många? 😛 Blev lite annat smått och gott också förstås 😀 .
Det var en jättemysig liten stad så dit måste jag åka snart igen för att upptäcka Strängnäs i lugn och ro.
Idag har jag fixat lite i trädgården och gjort iordning på altanen inför vintern. Sen hann jag med en healing och en seans också så det har vart en riktigt trevlig dag idag med :).
I veckan som var så var jag barnvakt i tisdags under några timmar. Var jättemysigt att rå om gullungen själv för en stund ❤ .
I fredags skulle vi gått ut, men det blev inget av det pga lite olika orsaker. Istället kom Maria över till mig så vi kollade på Idol och käkade här hemma och det gick ju bra det med 😉 . Vi får gå ut en annan kväll istället 🙂
Imorgon är det jobb igen och så kören förstås 🙂 . Sen på fredag så ska jag ner till Linköping för att hälsa på Annica och kolla in hennes nya lya 😀 . Och mina små pälsklingar ska få bo hos Ann-Mari och Sven-Erik under tiden ❤ .
Men nu, mat! Vi hörs!
Fräcka huvudbonader ni har och höjer stämningen och skrattar lite framför min bildskärm. 🙂
GillaGilla
Haha 😂 Tur man kan glädja ngn med sin lilla uppenbarelse 😛
GillaGilla
Hur tänkte du där angående din bild på INSTA gram om man får lov vara en nyfiken Göteborgare.. 🙂
GillaGilla
Jag tycker nog min världsbild ser ganska bra ut, så jag förstår inte riktigt frågan 😛
GillaGilla
kan nog påstå din världsbild är lite åt skogen 🙂 Allra helst när huvudstaden är Sveriges baksida.. 🙂
GillaGilla
Du kan inte ha vart vaken på geografin i plugget, tror jag bestämt 😉 … Själv hängde jag med bra 😛
GillaGilla
Ha ha nä där har du rätt satt nog o halvsov tror jag. Men döma av din bild så var jag nog inte ensam om det. 😛
GillaGilla
Haha, tror du det 😉 …
GillaGilla
😊
GillaGilla