Idag passade jag på att kratta lite ute och la sen löven runt mina rosor så de ska klara av vintern bättre. Förra vintern slarvade jag med det och det märktes på rosorna som tog en del stryk. Så det gör jag inte om 😉 .

I måndags kom den första snön ❄️ här till Stockholm, men det var snabbt övergående 😉 . Det låg inte ens kvar på marken så att det blev lite vitt utan försvann direkt. Det har varit väldigt milt ute så här långt. Föredrar att det är lite kallt för då blir det sol och ljust ute. När det är milt på hösten/vintern så blir det så himla grått, blött och trist ☁️💦. Sätter hellre på mig en extra tröja och njuter av ljuset ☀️🥰 .
Och i veckan så fick jag min nya ABBA-skiva 😍📀🎵🎶👏 . Det som väntar på något gott väntar aldrig för länge, säger man. Men att vänta i 40 år, ja, då är man bra tålmodig 😅.
Förra helgen var jag med familjen till Taxinge och tog en gofika 🙂 . Det var trevligt och vackert väder hade vi oxå så vi kunde gå runt och kika lite. Sen var det en lång kö för att komma in, men det var ju det där med att ”Den som väntar på något gott … 😉 ”





Annars har det väl inte hänt så mycket mer. Jag har varit till frissan och gjort nya slingor, vart till sjukgymnasten (som vanligt), men det är väl typ så. Ja, det ska väl va det då att jag har köpt klart alla julklappar 🎁 nu. Så nu är det bara att sätta sig och slå in dem oxå 😀 . Skönt att ha det klart iallafall 👍.
Imorgon kommer familjen hit på Farsdagsfika 🎂 . Det firar vi alltid här hos mig 🙂 , men nu ska jag hoppa in i duschen och sen får det bli till att fixa med lite käk innan det är dags att bänka sig i soffan för att kolla in Så mycket bättre.
Ha en fortsatt trevlig helg så hörs vi!
Kommentera